OD DIABETIKOV PRE DIABETIKOV
Veľký prehľad najčastejších príznakov cukrovky

Veľký prehľad najčastejších príznakov cukrovky

Máte podozrenie na cukrovku? Prinášame vám veľký prehľad najčastejších príznakov tohto ochorenia. Cukrovka nie je na Slovensku žiadnym výnimočným ochorením. Aktuálne čísla hovoria, že máme na Slovensku až 400 000 diabetikov. Ako spoznať príznaky cukrovky? Povieme si v dnešnom článku.

Prejavy cukrovky sú naozaj rôzne. Na začiatok by sme radi povedali, že ak na sebe pozorujete niektorý z príznakov cukrovky, nemusí to znamenať, že cukrovku aj naozaj máte. Ak máte však obavy, poraďte sa určite so svojim všeobecným lekárom.

Zaujímavým faktom je, že príznaky cukrovky sa u rôznych kategórií ľudí rôznia. Iné príznaky pociťujú dojčatá a deti, mladí ľudia a staršie ročníky. Tehotenská cukrovka má opäť vlastné príznaky. Vedeli ste, že aj psi môžu mať cukrovku? Tí zažívajú samozrejme zas úplne iné príznaky. Pre potreby tohto článku sa ale budeme zameriavať na mladších aj starších dospelých ľudí pociťujúcich príznaky diabetu 2. typu.

Hlad, únava aj úbytok hmotnosti

Medzi hlavné príznaky pri výskyte cukrovky patria v prvom rade určite neustály smäd a časté močenie. Človek pociťuje neuspokojiteľný pocit smädu, čo spôsobuje vyšší príjem tekutín a následne častejšie močenie, najmä v noci.

Obzvlášť na pozore sa majte aj vtedy, ak u seba zaznamenáte náhly úbytok hmotnosti bez toho, aby ste sa nejak obzvlášť snažili. Pridať sa môže aj brnenie končatín. Pri týchto príznakoch určite navštívte vášho ošetrujúceho lekára.

Nepríjemné príznaky môžu pociťovať aj špecificky ženy. Na pozore sa majte najmä pri opakovaných kvasinkových infekciách a vaginálnej mykóze. Ženy so zhoršenou inzulínovou rezistenciou často postihuje aj syndróm polycystických vaječníkov a časté infekcie močových ciest, nakoľko vysoká hladina cukru v moči zapríčiňuje nadmerné rozmnožovanie baktérií v ňom.

Medzi pomerne časté príznaky cukrovky u dospelej populácie sa taktiež radí aj extrémny hlad, časté zmeny nálad, podráždenosť, únava a celková slabosť organizmu. V krajných prípadoch bolo pozorované aj rozmazané videnie.

Najmä staršie ročníky dospelej populácie môžu pociťovať spomalené hojenie rán a časté infekcie ako prejavy diabetu 2. typu. Objaviť sa môžu aj tmavé škvrny na pokožke, a to najmä na krku a v oblasti podpazušia. Tento jav sa odborne volá akantóza a môže byť prejavom inzulínovej rezistencie.

Možno za tým nie je cukrovka

Mnoho z príznakov cukrovky, ktoré sme spomenuli v tomto článku, sú takisto príznakmi iných chorôb. Spomínané príznaky môžete pociťovať najmä ak trpíte ochorením pečene, obezitou, alebo ak beriete lieky na zníženie krvného tlaku, či zníženie cholesterolu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *