Slovníček diabetika: Glukóza
Každý človek si deň čo deň zabezpečuje energiu prostredníctvom 3 základných živín zo stravy vo forme tukov, cukrov a bielkovín. V dnešnom článku si povieme viac o cukroch a špeciálne o glukóze, ktorá zohráva pri ochorení Diabetes mellitus významnú úlohu.
Základným poznatkom je, že cukry sa nevyskytujú iba vo vyslovene sladkých jedlách. Nájdeme ich v múke, zemiakoch, ryži, ovocí a zelenine, kryštálovom cukre a aj v laktóze, ktorá sa zvykne označovať ako mliečny cukor. Všetky tieto zložené cukry, alebo odborne polysacharidy, sa v tele premieňajú na jednoduchšie cukry, ktoré telu poskytujú priamu energiu. Jedným z nich je aj glukóza.
Glukóza by sa dala definovať ako základný zdroj energie v ľudskom tele. V súvislosti s cukrovkou je pre nás smerodajná koncentrácia glukózy v krvi. Tento údaj sa volá odborne glykémia a vyjadruje sa v jednotkách milimol na liter (mmol/l).
Zdravý človek by mal mať ráno nalačno glykémiu niekde medzi 3,3 mmol/l až 5,5 mmol/l. Ak sa táto hodnota pohybuje pri pravidelných meraniach nad hranicou 7 mmol/l, môžeme hovoriť o cukrovke. Zaujímavosťou je, že pri hodnote glykémie viac ako 10 mmol/l sa glukóza začína vylučovať močom.
Z povedaného nám teda vyplýva, že cukrovka je ochorenie, ktoré sa vyznačuje dlhodobým zvýšením glukózy v krvi, hyperglykémiou, čo je v svojej podstate porucha látkovej výmeny cukrov. Táto porucha môže vznikať dvojako, a to buď poruchou vylučovania inzulínu, alebo poruchou pôsobenia inzulínu v organizme, prípadne môže ísť o kombináciu týchto dvoch vecí naraz.
Zisťovanie glykémie
Zisťovanie koncentrácie glukózy v krvi prebieha pomerne jednoducho, a to buď z kapilárnej krvi, pichnutím do končeka prstu, alebo z venóznej žilovej krvi, klasickým odobratím vzorky krvi. Diabetici si musia merať hladiny glukózy v krvi pravidelne, niektorí aj pred každým jedlom na to, aby dokázali telu dodať správnu dávku inzulínu.
Medicína však v posledných rokoch pokročila natoľko, že už onedlho by sme mali mať dostupné prístroje merajúce glykémiu pomocou lasera, ktoré by tak ušetrili cukrovkárov od každodenného trpenia niekoľkých bolestivých vpichov.