OD DIABETIKOV PRE DIABETIKOV
Toto sú faktory spôsobujúce rozvoj cukrovky

Toto sú faktory spôsobujúce rozvoj cukrovky

Máte pocit, že s vami nie je niečo v poriadku? Bývate chorľavý, máte nadváhu a neviete sa zbaviť únavy? Môžu to byť príznaky cukrovky!

Diabetes, alebo ľudovo povedané cukrovka, je pomerne závažné chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšeným hladinám glykémie v krvi. Medzi základné typy cukrovky patria diabetes 1. typu, ktorý sa prejavuje zväčša u detí a diabetes 2. typu, ktorému sa kedysi hovorilo aj starecká cukrovka, no dnes ho dostávajú aj mladí ľudia. Môžu sa to zlý životný štýl a ďalšie faktory, o ktorých si povieme v tomto článku.

Diabetes mellitus je metabolická porucha, ktorá sa radí do skupiny civilizačných ochorení. Problémom je najmä zhoršená kvalita života a kratšia predpokladaná dĺžka života, ako aj zvýšené riziko invalidity.

Na cukrovku môžete mať aj genetické predpoklady

Možných príčin vzniku cukrovky je celý rad. Začnime genetickými predpokladmi. Diabetes mellitus patrí medzi ochorenia s komplexnou dedičnosťou. Riziko prejavu diabetu je v našich končinách 1 – 5 %.

Jednou z hlavných príčin rozvoja diabetu 2. typu je aj vek. Jednoduchý proces starnutia môže spustiť v tele procesy, ktoré vyústia práve do ľudovo nazývanej stareckej cukrovky.

Faktory životného štýlu

Poznáme však aj ďalšiu skupinu faktorov, ktoré sa spájajú so vznikom diabetu a tým sú faktory životného štýlu. Patria tu najmä nedostatok pohybu, zlá strava s vysokým obsahom tukov chudobná na vlákninu a iné zdraviu prospešné látky, a v neposlednom rade je rizikovým faktorom aj nadváha a obezita určená pomocou BMI indexu.

Okrem toho, že nadváha a obezita prinášajú riziko celého radu ďalších zdravotných obmedzení, vedú aj k inzulínovej rezistencii a následne diabetu. A práve inzulínová rezistencia je bezpochyby jednou z hlavných príčin diabetu 2. typu.

Poslednou sadou rizikových faktorov pre diabetes mellitus 2. typu sú menej časté príčiny, medzi ktoré radíme gestačný diabetes, polycystický ovariálny syndróm a ďalšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *