OD DIABETIKOV PRE DIABETIKOV
Liečba diabetu tabletkovou formou

Liečba diabetu tabletkovou formou

Cukrovku 2. typu je možné liečiť viacerými formami. Jednou z nich je aj užívanie perorálnych antidiabetík, čiže jednoducho povedané, tabletková forma, o ktorej si dnes povieme viac.

Tabletková forma liečby cukrovky sa volí predovšetkým u pacientov, u ktorých už nie je možné docieliť optimálnu hladinu glykémie rôznymi režimovými opatreniami, a teda vyváženou stravou, dostatočným pohybom, atď.

V praxi existuje hneď niekoľko druhov perorálnych antidiabetík, z ktorých sa úvodom liečby vyberá jeden typ, a následne ak nezaberá, alebo efekt z neho nie je dostatočný, sa k nemu kombinujú ďalšie. Aj popri tabletkovej liečbe je potrebné naďalej dodržiavať režimové opatrenia, čiže vhodne zvolenú diabetickú diétu, primeranú fyzickú aktivitu, snahu o normalizáciu telesnej hmotnosti, pravidelné konzultácie u diabetológa a ďalšie.

Rozdelenie perorálnych antidiabetík

Podľa mechanizmu účinku delíme perorálne antidiabetiká do 6 skupín. Prvou sú takzvané Biguanidy. Pri liečbe sa zvyčajne využívajú ako prvé a ich cieľom je znížiť tvorbu glukózy, zlepšiť využitie glukózy svalmi a potláčať chuť do jedla. Pozor, táto skupina liekov nie je vhodná pre osoby trpiace zníženou funkciou obličiek.

Druhým typom sú Deriváty sulfonylmočoviny. Ich cieľom je podporovať prirodzené vylučovanie inzulínu z podžalúdkovej žľazy. Keďže účinne znižujú hladinu cukru v krvi, neodporúčajú sa pre pacientov vo veku nad 65 rokov, pre riziko vzniku hypoglykémie. Zaujímavosťou je, že tento typ liečby môže zvýšiť telesnú hmotnosť pacienta.

Treťou skupinou tabletkovej liečby sú Glinidy, ktoré podporujú vylučovanie inzulínu z B-buniek, čím ovplyvňujú glykémiu najmä po jedle.

Ďalším typom sú Tiazolidíndióny, ktorých cieľom je zvýšiť citlivosť tkanív na inzulín, zlepšiť inzulínovú rezistenciu a znížiť tvorbu glukózy v pečeni. Ich výhodou je aj to, že zlepšujú profil tukov v krvi, avšak paradoxom je, že pri liečbe sa priberá. Potrebné je sledovať aj prítomnosť krvi v moči.

Možnosťou sú aj Inhibítory DPP4. Táto liečba sa volí u pacientov, pre ktorých by mohla byť prípadná hypoglykémia príliš nebezpečná. Táto liečba spôsobuje naopak úbytok hmotnosti, v niektorých prípadoch až o 5 kilogramov. Vedľajším účinkom môže byť pocit na vracanie.

Poslednou šiestou skupinou sú Inhibítory spätného vychytávania glukózy. Tie zabraňujú vstrebávaniu cukru z moču. Rovnako sa po ich nasadení očakáva úbytok telesnej hmotnosti pacienta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *