Liečba diabetu pomocou inzulínovej pumpy
Inzulínová pumpa je zdravotnícka pomôcka, s ktorou sa nestretne každý cukrovkách. Je to však výborný pomocník na udržiavanie hladiny glukózy v krvi pod kontrolou. Ako vám môže pomôcť inzulínová pumpa v liečbe diabetu? Tak to sa dozviete v dnešnom článku.
V prvom rade si povedzme, čo inzulínová pumpa vôbec je. Je to malé zariadenie, približne o veľkosti mobilného telefónu, ktoré pomáha pacientovi imitovať správne fungovanie pankreasu.
Pumpa dávkuje inzulín počas celého dňa, čím prakticky nahrádza klasickú injekčnú liečbu. Podávanie inzulínu je kontinuálne a uskutočňuje sa metódou subkutánneho infúzneho podávania bazálnej dávky, ktorú stanoví lekár. Inzulínové pumpy dokážu telu dodať aj ďalší inzulín, podľa potreby, ako kompenzáciu k jedlu na zníženie momentálnych vysokých hodnôt glykémie.
Ako funguje inzulínová pumpa
Táto zdravotnícka pomôcka sa skladá z troch častí, a to infúznej súpravy, zásobníka na inzulín a samotnej inzulínovej pumpy. Inzulínová pumpa je malé zariadenie na baterky, ktoré dokáže dávkovať telu-potrebný inzulín. Ten prechádza do tela cez infúznu sadu zloženú z tenkej hadičky vedúcej zo zásobníka inzulínu do zavedenej kanyly.
Tá sa aplikuje pomocou malej ihly na spravidla rovnaké miesta, kam by ste si pichali injekčný inzulín. Infúznu sadu je potrebné vymeniť približne každý druhý až tretí deň.
Poslednou súčasťou je zásobník inzulínu, čo je v praxi malá plastová nádobka obsahujúca inzulín. Zásobník môže mať kapacitu až 300 jednotiek inzulínu a napĺňa sa priamo z liekovky. Mení sa spoločne s infúznou sadou, čiže každé 2 až 3 dni.
Liečbu pomocou inzulínovej pumpy odporúčame všetkým, ktorí sa boja hypoglykemických udalostí, alebo chcú zmierniť výkyvy svojej glykémie počas celého dňa. Dávkovanie inzulínu je v prípade inzulínovej pumpy o niečo jednoduchšie než pri injekčnej forme, takisto aj pohodlnejšie a poskytuje pacientovi väčšiu flexibilitu.
Jeden komentár pre “Liečba diabetu pomocou inzulínovej pumpy”
Ivan
10. júna 2022Existujú aj inzulínové pumpy, ktoré nepotrebujú infúzne súpravy. Ide o tzv. náplasťové inzulínové pumpy, ktoré pozostávajú z vlastného tela pumpy, zásobníku a kanyly integrovaných do jedného celku, ktorý sa nalepí celý na miesto aplikácie a po minutí obsahu zásobníku sa odlepí, zahodí a pacient si potom nalepí takúto novú pumpu – pumpy Omnipod (v SR nedostupné).
A potom sú náplaťové pumpy, ktoré netvoria kompaktný celok, ale sa skladajú z viacerých častí – samotná pumpa s elektronikou a dávkovacím mechanizmom inzulínu, výmenný zásobník inzulínu a kanylový systém (s rôznou dĺžkou kanyly) ktorý sa nastreľuje na miesto aplikácie a tvorí základňu do ktorej sa vloží inzulínová pumpa s pripojeným zásobníkom. Takto sú urobené napr. pumpy Equil, ktoré sú dostupné aj v SR a ich predpisovanie pacientom sa riadi podľa aktuálne platnej Kategorizácie zdravotníckych pomôcok MZ SR.oužívanie je