OD DIABETIKOV PRE DIABETIKOV
Prevencia cukrovky druhého typu: Ako si znížiť riziko na minimum

Prevencia cukrovky druhého typu: Ako si znížiť riziko na minimum

Ak si čítate tento článok, je možné, že sa z nejakého dôvodu obávate cukrovky. Možno ju má niekto z vašej rodiny, možno ste si nedávno prečítali článok o jej negatívnych dopadoch na organizmus a možno si chcete iba rozšíriť obzory v tejto tematike. Tak či onak, sme radi, že vás tu dnes máme, pretože sa budeme baviť na veľmi dôležitú tému a tou je prevencia cukrovky.

Ako už dobre vieme, cukrovka je jedno z najrozšírenejších metabolických ochorení na Slovensku. Radí sa medzi chronické metabolické ochorenia, čo v praxi znamená, že ho má človek na celý život. Alarmujúcou správou je, že iba v Európe sa za posledných 30 rokov viac než zdvojnásobil počet pacientov s ochorením Diabetes mellitus. Dnes však už poznáme účinné zbrane, ktoré nám pomôžu predísť vzniku tohto ochorenia.

Najrizikovejší faktor cukrovky

Keď hovoríme o faktoroch, ktoré prispievajú k rozvoji cukrovky II.typu, nemôžeme opomenúť ten najväčší z nich, ktorým je nadváha a obezita. Nadmerná telesná hmotnosť predstavuje pre telo nesmiernu záťaž, ktorá ak pretrváva dlhodobo, začína pomaly ale isto poškodzovať vnútorné procesy v tele, medzi inými aj efektívnu tvorbu inzulínu a schopnosť buniek správne reagovať na hormón inzulín.

Ak sa teda chcete zamerať na prevenciu cukrovky, určite vám odporúčame vyhnúť sa nadmernej konzumácii ťažkých vyprážaných jedál, sladkých jedál a ďalších vysokokalorických potravín.

Treba sa aj hýbať

Druhým krokom pri prevencii tohto ochorenia je okrem udržiavania optimálnej hmotnosti aj vyvíjané denného primeraného pohybu. Kľúčovým faktorom pri prevencii cukrovky je teda aj pohyb a celková telesná aktivita počas každého jedného dňa.

Mnoho z nás žije, aj vďaka práci, sedavým spôsobom života. Ak to s prevenciou cukrovky myslíte vážne, odporúčame vám zaradiť do bežného režimu dňa minimálne dlhšiu prechádzku, ideálne 15-20 minútové ľahké cvičenie denne.

Jeden komentár pre “Prevencia cukrovky druhého typu: Ako si znížiť riziko na minimum”

 • Ivan
  Ivan
  10. júna 2022 Odpovedať

  V článku spomínaná príčina vzniku diabetu typu 2 – inzulínová rezistencia vzniknutá v dôsledku nadváhy je len jednou z 24 rôznych príčin vzniku diabetu typu 2, ktoré pozná dnešná veda a iba jednou z X príčin vzniku ochorenia Diabetes Mellitus ako takého, preto považujem titulok tohto článku za trochu zavádzajúci.

  Navrhujem Vám, aby ste názov tohto článku zmenili, napríklad takto: „Prevencia cukrovky druhého typu: Ako si znížiť riziko na minimum“.

  Ďakujem.

  • levak
   levak
   19. októbra 2022 Odpovedať

   Ďakujeme Ivan, upravili sme názov článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *