OD DIABETIKOV PRE DIABETIKOV
Základné typy diabetu: Čím sa vyznačujú?

Základné typy diabetu: Čím sa vyznačujú?

Cukrovka, alebo odborne Diabetes, je pomerne závažné dlhodobé ochorenie, ktoré vyžaduje disciplinovanosť a zodpovedný prístup zo strany pacienta. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké typy tohto ochorenia rozoznávame.

Na začiatok je dôležité povedať, že človek trpiaci diabetom musí byť pod drobnohľadom lekára. Iba v spolupráci s ním je totiž možné držať cukrovku na uzde a vyhnúť sa tak závažnejším dopadom tohto ochorenia. Aktuálne rozoznávame 2 základné typy diabetu, a to takzvaný 1. a 2. typ. Medzi ďalšie typy diabetu sa radí aj tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) a predcukrovka (prediabetes).

Diabetes mellitus 1. typu

Cukrovkou 1. typu trpí iba niečo okolo 7% všetkých pacientov trpiacich diabetom. Napriek tomu, že rozvinúť sa môže kedykoľvek počas života, najčastejšie býva diagnostikovaný u ľudí okolo 15. roku života.

Jeho príčinou je neschopnosť pankreasu vytvárať inzulín, ktorý musí byť dodávaný jedine injekčne. Príznaky tohto typu diabetu sú zvyčajne veľmi výrazné a prejavia sa náhle. Zaujímavosťou je aj to, že diabetes 1. typu je čiastočne dedičný.

Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes 2. typu je naopak najrozšírenejším typom tohto ochorenia, ktorým trpí až 90% všetkých pacientov. Prejavuje sa relatívnym nedostatkom inzulínu, alebo takzvanou inzulínovou rezistenciou, čiže zníženou citlivosťou buniek na jeho účinky.

Aj diabetes 2. typu môže byť dedičný, no zväčša pri jeho rozvoji zohrávajú hlavnú úlohu skôr zlý životný štýl, fajčenie, obezita a málo pohybu. Oproti diabetu 1. typu sa prejavuje postupne a menej viditeľne, kvôli čomu si ho veľa ľudí ani nevšimne. Odhalený býva mnohokrát až pri preventívnych prehliadkach u všeobecného lekára.

Tento typ diabetu postihuje najmä ľudí starších ako 40 rokov, no môže sa vyskytnúť aj u detí a mládeže. Jeho nebezpečenstvo spočíva najmä v pridružených chorobách, ktoré spolu formujú takzvaný metabolický syndróm. Medzi tieto ochorenia patria zvýšená hladina kyseliny močovej a krvných tukov, vysoký tlak a už spomínaná obezita.

Prediabetes

Prediabetes je ľudovo povedané nábeh na cukrovku. Prejavuje sa najmä vyššou hladinou glykémie nalačno, ktorá je avšak stále ešte v norme. Týmto ľuďom je odporúčané zaradiť do života každodenný pohyb a vyváženú stravu tak, aby sa v budúcnosti vyhli rozvoju diabetu 2. typu.

Gestačný diabetes

Gestačný diabetes, alebo tehotenská cukrovka, sa ako názov sám naznačuje diagnostikuje počas tehotenstva, najčastejšie po 20. týždni. Táto dočasná porucha metabolizmu cukrov spôsobená zvýšením hladín niektorých hormónov zvykne po pôrode úplne zmiznúť. Riziko gestačného diabetu je u tehotných žien približne 5%.

Veríme, že sme vám pomohli ozrejmiť, aké typy diabetu existujú a dúfame, že nás budete čítať aj nabudúce pre ďalšie informácie zo sveta diabetu.

Jeden komentár pre “Základné typy diabetu: Čím sa vyznačujú?”

  • Ivan
    Ivan
    10. júna 2022 Odpovedať

    Medzi ˇďalšie typy diabetu patrí novorodenecký diabetes, MODY diabetes, diabetes a LADA.

    Diabetes LADA je síce samostatným typom diabetu, ale lekári ho zvyknú priraďovať podľa aktuálne nastaveného spôsobu liečby k diabetu typu 2 (na začiatku ochorenia, kedy nie je potrebná inzulínová liečba) a k diabetu typu 1 (po niekoľkých rokoch od vypuknutia diabetu LADA, kedy sa už musí používať inzulínová liečba). Ale z hľadiska podstaty vzniku a priebehu ochorenia je takýto postup nesprávny a diabetes LADA by mal byť samostatne kvalifikovaný (a to aj vzhľadom k predpisom upravujúcim predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok pre diabetikov).

    A je tu ešte jeden veľmi špecifický typ diabetu – sekundárny diabetes, vzniknutý dôsledkom iného ochorenia – napríklad keď v dôsledku rakoviny pankreasu musel byť pankreas vyoperovaný, v dôsledku čoho v organizme takéhoto pacienta už nemá čo vytvárať inzulín a tak sa stane doživotne závislý od dodávania inzulínu zvonku, podobne ako sú závislí aj diabetici s diabetom typu 1. Lenže v tomto prípade sa nejedná o diabetes typu 1, ako si mnohí ľudia myslia…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *