Strašiak menom inzulín
Diabetes mellitus je ochorenie, pri ktorom telo nedokáže vhodne hospodáriť s glukózou. Pre správne fungovanie organizmu jej nemôže byť v krvi príliš veľa, ale ani príliš málo. No a jediný hormón v tele, ktorý dokáže glykémiu znižovať je inzulín, o ktorom bude aj dnešný článok.
V tele sa nachádzajú celkovo až 4 hormóny, ktoré dokážu nejakým spôsobom ovplyvniť hladinu glukózy v krvi. Sú to inzulín, glukagón, adrenalín a kortizol. Kým inzulín sa začína v tele vytvárať vtedy, keď glykémia stúpa, ostatné hormóny naopak glykémiu zvyšujú. Ich úlohou je dávať telu pokyn na uvoľňovanie glukózy zo zásob, ktoré sa nachádzajú v pečeni.
A práve tieto protipóly v podobe inzulínu a ostatných spomenutých hormónov udržujú v tele efektívne hospodárenie s glukózou a balans, ktorý je pre zdravé fungovanie tela kľúčový. Táto rovnováha však pri cukrovke zlyháva a telo trpí nadmerným množstvom glukózy v krvi, čo spôsobuje časom viaceré nezvratné poškodenia ciev, nervov, mozgu, obličiek, srdca a očí.
Dopady nedostatku inzulínu v tele
Inzulín je ľudský hormón, ktorý sa tvorí v pankrease. Je zložený z 51 aminokyselín a okrem regulácie glukózy v krvi pôsobí aj na metabolizmus tukov a samotné využívanie aminokyselín.
Dôležitým poznatkom je aj to, že okrem znižovania glykémie je inzulín zodpovedný aj za to, aby sa glukóza dostala priamo do vnútra buniek a premenila sa tam na energiu. Nedostatok inzulínu v organizme sa teda prejavuje nedostatkom energie v bunkách, čo má za následok rozvoj typických príznakov cukrovky ako malátnosť, nedostatok energie, poruchy videa, celková náchylnosť na infekcie a podobne.
Zvýšenú hladinu cukru v krvi navyše telo začína riešiť tak, že cukor vylučuje močom. Preto diabetici trpia aj častým močením a veľkým smädom.
V prípade nedostatku inzulínu je ho samozrejme potrebné dopĺňať. Orálne sa podávať nemôže, nakoľko by tráviaci trakt ihneď rozložil aminokyseliny, z ktorých je inzulín tvorený. Podáva sa preto v podobe podkožných, alebo vnútrožilových injekcií.