OD DIABETIKOV PRE DIABETIKOV
Starecká cukrovka už dávno nepostihuje iba seniorov

Starecká cukrovka už dávno nepostihuje iba seniorov

Diabetes mellitus je ochorenie, ktoré je nebezpečné tak pre deti ako aj pre starších ľudí. Čo je to vôbec starecká cukrovka? A je starecká cukrovka ešte naozaj starecká? To, a ešte oveľa viac, si povieme v dnešnom článku.

Cukrovka je v našich končinách pomerne časté ochorenie, pri ktorom pacient trpí zvýšenou hladinou cukru v krvi, odborne nazývanou aj zvýšenou glykémiou. Hranica rannej glykémie je aktuálne stanovená na 7 mmol/l. Ak vaše hodnoty z krvi prekračujú túto hranicu, hovoríme o cukrovke.

Ochorenie Diabetes mellitus pozná 2 základné typy, a to cukrovku 1.typu a cukrovku 2.typu. Práve tej druhej spomínanej sa kedysi zvyklo hovoriť aj starecký diabetes. Dnes to už neplatí!

Ako vznikol výraz starecká cukrovka

Diabetes mellitus 2. typu, označovaný aj ako starecká cukrovka, je absolútne najrozšírenejším typom cukrovky na celom svete. Ide o stav, kedy telo pociťuje relatívny nedostatok inzulínu. Keďže sa nejedná o vrodenú chybu pankreasu s neschopnosťou produkovať inzulín, ale naopak o inzulínovú rezistenciu, ktorú si telo vyvinie postupne časom, v minulosti sa tento typ cukrovky zvykol prejavovať najmä u starých ľudí, z čoho vzniklo pomenovanie starecká cukrovka.

Dnes je však všetko inak! V dôsledku sedavého životného štýlu a prejedania sa, sa takzvaná starecká cukrovka prejavuje u ľudí bez ohľadu na vek, kľudne aj u malých detí na základnej škole. Spoločným menovateľom a zároveň rizikovým faktorom pre rozvoj cukrovky 2. typu je obezita.

Všímajte si príznaky

Nielen u seba, ale aj u vašich detí, by ste si mali všímať príznaky, ktoré môžu súvisieť s cukrovkou. Neliečená cukrovka totiž znamená poriadnu záťaž na organizmus ako aj riziko rozvoja ďalších závažných ochorení.

Hlavným príznakom človeka chorého na Diabetes mellitus 2. typu je chudnutie. Takýto človek obvykle schudne 10 – 15% svojej váhy bez toho, aby sa o to špeciálne pokúšal. Avšak aj v takomto prípade môže ísť iba o intoleranciu na glukózu, ktorú je potrebné dostať pod kontrolu dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu a zaradením pravidelného pohybu do denného režimu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *